Austi grīdas celiņi, kas pārtop mākslas darbos
No 3. februāra Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē apskatāma Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas “Kursa” dalībnieču darbu izstāde “Dzīve celiņos”.
Studijas dalībnieces ar saviem darbiem un izdomu aizputniekus priecējušas un pārsteigušas jau vairākkārt. Šoreiz ekspozīcijā skatāmi galvenokārt austi un tamborēti grīdas celiņi, liela daļa no tiem darināti no otrreiz izmantojamiem materiāliem. Studijas vadītāja Ilma Rubene pastāstīja, ka dāvinājumā no uzņēmuma “Wooly World” studija saņēmusi to, kas palicis pāri no zīdainīšiem saražotās produkcijas, – auduma atgriezumus.Tie tad arī palīdzēja dzimt idejai par materiāla pārdzimšanu grīdas celiņos.
“Izdomājām no tiem aust, adīt, tamborēt grīdas celiņus, šūt peldmēteļus. Katra piegāja ar savu domu, izcēlusi to, kas viņai bijis svarīgs,” atminējās I. Rubene. “Grīdas celiņi ir it kā necils sadzīves priekšmets, bet tiem ir svarīga nozīme labsajūtas radīšanā. Mājoklī tas ir viens no pirmajiem priekšmetiem, kas sagaida ienācēju. Pie gultas noklāts celiņš patīkami silda kājas, no rīta pieceļoties, vai vannasistabā, izkāpjot no peldes. Tādēļ vēlējāmies pievērst uzmanību šiem priekšmetiem.”
Tautas lietišķās mākslas studijas “Kursa” rīkotās izstādes ir daudzveidīgas, meistari cenšas strādāt ne tikai ar etnogrāfisko materiālu, bet arī sekot līdzi mūsdienu modes tendencēm, par ko liecina studijas dalībnieku pievēršanās dažādiem moderno rokdarbu veidiem.
Pašlaik studijā vairākās sekcijās darbojas vairāk nekā 50 dalībnieku – audējas, adītājas, pinēji, dzintara apstrādātāji, keramiķi, kokapstrādātāji un rokdarbnieces, kas savus darbus rādījuši ne tikai Baltijas valstīs, bet arī tālu pasaulē: Gruzijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Ungārijā, Holandē, Skandināvijas valstīs, kā arī citu kontinentu zemēs – Kanādā, Šrilankā, Bolīvijā un Japānā.
Izstāde “Dzīve celiņos” muzeja izstāžu zālē būs skatāma līdz 11. martam. Iesakām un aicinām!
Jolanta Berga
Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja