Aicina kopā atgriezt Apriķu muižas patieso stāstu
Apriķu muiža ir nozīmīgs 18. gs. arhitektūras un mākslas piemineklis. Laika gaitā muiža un tās arhitektūra ir daudz cietusi, bet ir saglabājušies vairāki būtiski arhitektūras elementi, tai skaitā D puses frontona cilnis, kas ir unikāls gan savā mākslinieciskajā kvalitātē, gan kā tēlniecības amatniecības mantojums. Šis cilnis bijis eksponēts fasādē līdz 19. gs beigām, kad to pirmo reizi nosedza ēkas piebūve – veranda. Otrā Pasaules kara laikā tas uz kādu laiku bija redzams, taču, līdzko tika uzcelta jauna veranda, tas atkal tika aizsegts. Kopš 20. gs. 60-tajiem gadiem cilnis atrodas ēkas bēniņos un nebija apskatāms plašākai publikai. Laika gaitā cilnis ir daudz cietis – tam ir saglabājusies tikai aptuveni puse no sākotnējā apjoma, taču, tas, kas ir saglabājies, lai arī ir ar augstu māksliniecisko un vēsturisko vērtību, ir kritiskā stāvoklī. Objektam veikta tehniska apsekošana restauratores Madaras Rasiņas vadībā, kuras laikā konstatēts, ka akmens materiāls ir ļoti nestabilā stāvoklī, tam nepieciešama steidzama padziļināta laboratoriska izpēte, un tūlītēji restaurācijas darbi, kā arī tika konstatētas senāku polihromu krāsojumu pēdas, kas pierāda, ka nepieciešama arī padziļināta krāsojuma izpēte gan uz vietas objektā, gan tālāk laboratoriski. Ar VKKF finansējuma atbalstu tiktu veikta objekta izpēte.
Cilņa apraksts: Parka fasādes frontons daudz postīts, ir ar lieliem zudumiem. Kompozīcijas centrā sarežģīta, spoguļsimetrijā veidota muižas īpašnieka monogramma. Ap to alegoriska daudzfigūru kompozīcija. Kreisajā pusē saglabājušās divas putti figūras – viena mētelī, ar kaltu rokā pie profilēta postamenta, otra puskaila – sēdoša uz šī postamenta. Pirmajam rokā āmurs, aiz jostas mūrnieka ķelle. Aiz muguras pie ar zāli apauguša mūra piesliets krāsas spainis ar pindzeli. Sēdošais putti rokā tur celtnes plānu. Pa labi no monogrammas pretskatā stāvoša figūra (zudusi galva un ķermeņa augšdaļa), tai blakus sēdoša figūra ar paleti un otu rokās glezno rokaju kartušā fon Rozenu ģerboni. Aiz molberta krūze ar otām, frontona stūrī plašs, ziedošs akants. Cilnis attēlo jaunās muižas celtniecības un apdares alegoriju. Virs monogrammas muižniecības kronis. Ēkas bēniņos šobrīd atrodas atlikušais cilnis, kas iemūrēts sākotnējā ēkas fasādē. Tas sastāv no pieciem liela izmēra akmens blokiem. Mūrī tas ir iefiksēts ar papildus metāla stiprinājumiem.
Cilnis atrazdamies bēniņu telpā postīts, tā fragmenti izmantoti, piemēram, galodiņu izgatavošanai. Aicinām ikvienu tuvākā vai tālākā apkaimē, kad vairāk laika pavadām savās mājās, nereti pārskatām un piekārtojam bēniņus, šķūnīšus, klētiņas, varbūt, pamanāt savā saimniecībā (Jums it kā bez pielietojuma, bet mums muzejā frontona cilnim tik vajadzīgās) reiz “aizklīdušie” fragmenti.
Attēlos redzams D puses frontona cilnis kā bijis un pēc tam - trūkstošās detaļas. Atradums būtu ļoti nozīmīgs pie objekta restaurācijas, lai palīdzētu atdzimt tēlniecības mantojumam. Zvanīt 29184684 Ainai Cērmanei.