Valsts kanceleja informē
Lai gan SPKC apkopotie dati par Covid-19 izplatību Latvijā rāda, ka gada sākumā piedzīvotais straujais saslimstības “pīķis” ir nedaudz mazinājies, eksperti uzsver - epidemioloģiskā situācija joprojām nav droša. 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju joprojām rāda, ka Latvija atrodas ļoti augsta riska zonā; šobrīd gandrīz 1000 cilvēkiem slimības gaita ir vidēji smaga vai smaga, kā dēļ viņi tiek ārstēti stacionāros. Jāņem arī vērā, ka visā Latvijas teritorijā ir konstatēta saslimstība ar jauno, daudz lipīgāko Covid-19 paveidu, kas saslimstības līkni turpmākajās nedēļas var atkal pavērst pretējā virzienā.
Lai no tā izvairītos, mūsu katra uzdevums, pirmām kārtām, ir pasargāt pašam sevi. To varam darīt, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus, regulāri mazgājot un dezinficējot rokas, taču daudz būtiskāks ieguldījums būtu maksimāla izvairīšanās no publiskām vietām, tai skaitā arī no darba klātienē. Kā liecina līdz šim analizētie saslimšanas gadījumi, viena no “populārākajām” saslimšanas vietām ir tieši darba vieta, tādēļ 12. marta valdības sēdē tika nolemts darbavietās pastiprināti ieviest attālinātā darba režīmu.
Vēlamies uzsvērt, ka valsts un pašvaldību iestādēs attālinātais darbs turpmāk būs obligāta prasība, līdz valstī stabilizēsies epidemioloģiskā situācija. Šī prasība neattieksies tikai uz tiem darbiniekiem, kuri darba specifikas dēļ darbu nevar veikt attālināti. Organizējot darbu šādiem darbiniekiem, būs jānosaka stingri iekšējās kontroles pasākumi organizācijā, kas paredz gan to, ka kabinetā atrodas tikai viens darbinieks, gan minimālo telpas platību uz vienu cilvēku atvērta tipa birojos, gan darba grafika izstrādi.
Saprotam, ka šāda darbu pārorganizēšana var sagādāt neērtības, bet vienlaikus atgādinām, ka pāreja uz attālināto darbu esošajā situācijā ir ļoti svarīga! Ne visi Covid-19 saslimšanas gadījumi norit ar simptomiem. Kolēģis, kurš jūtas vesels un ir atnācis uz darbu, var būt arī saslimis ar Covid-19, pats to nenojaušot. Un kopā pavadītas astoņas darba stundas vienā telpā ar šādu kolēģi, pat lietojot sejas masku, pat dezinficējot rokas, tomēr var rezultēties ar pozitīvu Covid-19 testa rezultātu apkārt esošajiem darbiniekiem. Arī Jūs pats varat būt šis Covid-19 asimptomātiskais nēsātājs, kurš, neko ļaunu nenojaušot, var izplatīt vīrusu tālāk kolēģu vidū, kas savukārt tālāk to aiznes savās ģimenēs, sabiedriskajā transportā, vietējos veikalos utt. Lai pat nepieļautu iespēju īstenoties šādiem scenārijiem, aicinām neiet uz darbu klātienē un strādāt attālināti.
Lai sniegtu atbalstu pārejā uz attālinātā darba režīmu, Valsts kanceleja sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ir
sagatavojusi vadlīnijas, ar kurām lūdzam iepazīties: https://www.mk.gov.lv/lv/vadlinijas-darba-organizacijai-covid-19-pandemijas-laika
Tāpat iesakām izmantot lietotni “Apturi Covid!”, kas laikā, kad atrodaties ārpus mājām, var brīdināt par iespējamu kontaktu ar Covid-19 inficētu personu (tā bijusi tuvāk par diviem metriem ilgāk nekā 15 minūtes).
Atgādinām, ka aktuālā informācija meklējama vietnē https://covid19.gov.lv/, tāpat ar Covid-19 saistītos jautājumus varat noskaidrot, zvanot uz bezmaksas tālruni 8345.
Sargāsim savu un apkārtējo veselību!
Valsts kanceleja