Izzinoša ekskursija pa vēstures takām
Īstu vēsturi klasē ne vienmēr var satikt, tā jādodas meklēt pašiem – uz muzejiem, vēsturiskām vietām.
19. oktobra rītā satraukti un nepacietīgi autobusu gaidīja Aizputes pagasta pamatskolas 7.-9. klašu skolēni, lai ekskursijas laikā papildinātu zināšanas par Latvijas vēsturi.
Pirmais apskates objekts bija Kurzemes cietokšņa muzejs Zantē. Tas ir militārai vēsturei veltīts muzejs, kura pastāvīgā ekspozīcija stāsta par Otro pasaules karu un notikumiem Kurzemē 1944. un 1945. gadā – tieši Zantes pagastā notika vienas no pēdējām kaujām šī kara laikā. Skolēniem bija iespēja par konkrēto laika posmu uzzināt dažādus jaunus faktus, kā arī paplašināt jau esošās zināšanas
Dažāda veida ieroči, militāras uniformas, senlaicīgi telefona aparāti, veca nauda, pastmarkas un vēl un vēl – muzejā kopumā savākti vairāk nekā 8000 eksponātu. Muzeja vadītāja interesantais un atraktīvais stāstījums apskati pārvērta kolosālā vēstures stundā. Jautājumi, vēlēšanās pašiem fotogrāfijās iemūžināt muzeja eksponātus bija apliecinājums tam, ka - jā, bija interesanti.
Skolēniem aizdomāties lika fakts, ka muzejs ir privāts – cik daudz spēj paveikt viens cilvēks, ja ir liela interese par vēsturi un senu lietu vākšanu.
Muzeja āra ekspozīcijā varēja apskatīt bruņu transportu, lidmašīnu, divus tankus. Īpaši jau zēni ar nepacietību gaidīja, kad varēs tankā iekāpt (tas drosmīgākiem) vai līdz tanka tornim uzrāpties. Īpaša uzmanība tika veltīta otram tankam, jo to “kopā salicis” pats muzeja vadītājs. Savus spēkus pārbaudīt varēja militārā šķēršļu trasē.
Tālāk devāmies uz divām piemiņas vietām.
Lestenes Brāļu kapos valdīja kluss, saulains atvasaras miers – šādā vietā lieks ir troksnis un skaļums. Kapos guldīti karavīri, kuri 2. pasaules kara laikā krituši latviešu leģiona rindās. Iespaidīga visiem likās siena ar iegravētiem karavīru vārdiem. Cik ilgs laiks būtu vajadzīgs, lai visus sarakstus izlasītu? Neliela rēķināšana un izbrīns – vai tiešām tik jauni bija karavīri, kad pienāca pēdējā kauja? Šie jautājumi lika saprast kara nežēlību. Vēl tikai piemiņas svecītes un mārtiņrožu pušķis pie centrālā pieminekļa.
Apskatījām represētiem Slampes pagasta iedzīvotājiem veltīto piemiņas akmeni ”Zelta josta”. Tas ir 12 tonnu smags akmens, kurš apjozts ar nerūsējoša tērauda zeltā tonētu jostu un kurā, izmantojot lāzergriezuma tehniku, ierakstīti visu simts represēto iedzīvotāju vārdi. Aiz mums ir paaudžu paaudzes, kuras ir gājušas vēstures lemto ceļu – bieži smagu, nežēlīgu, mēs esam tie, kuri vēstures stāstus nes tālāk, jo neviena tauta nedrīkst aizmirst savu vēsturi.
Un tad jau mājupceļš pēc iespaidiem bagātas dienas.
Ekskursija notika ar programmas “Latvijas skolas soma” finansiālu atbalstu.