Iepazīšanās ar Suitu novada vēsturi un tradīcijām Alsungā
Maija nogalē vairākas Dzērves pamatskolas jaunāko un vecāko klašu skolēnu grupas devās ekskursijā uz Alsungu, lai nodarbībās „Ielūdz suitu sievas!” tuvāk iepazītos ar suitu novada savdabīgajām tradīcijām un bagātīgo kultūrvēsturisko mantojumu. Izbraukumi tika organizēti programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros.
Viens no Kurzemes puses tradicionālajiem ēdieniem ir sklandrausis - apaļš plācenis, kas gatavots no stingras rudzu miltu mīklas un pildīts kārtās ar vārītiem kartupeļiem un burkāniem. Kopš 2013. gada tas kā pirmais lauksaimniecības produkts no Latvijas ir reģistrēts sarakstā "Garantēta tradicionālā īpatnība", kas nozīmē to, ka sklandrausis tiek novērtēts un aizsargāts ES līmenī. Tāpēc ir tikai likumsakarīgi, ka ciemošanās Alsungā sākas tieši ar šī ēdiena gatavošanas prasmju apgūšanu. Skolēni paši mīcīja mīklu, veidoja slandraušu pamatu jeb žogu, mācījās pareizi sagatavot pildījumu. Darba procesu vadīja enerģiskā un asprātīgā suitu saimniece, kuras valodā skanējā Alsungas izloksnei raksturīgi vārdi un izteicieni.
Jautrības pilna bija tikšanās ar slavenā etnogrāfiskā ansambļa “Suitu sievas” dalībniecēm. Puiši un meitas ne tikai tika apdziedāti un izdancināti, bet viņi arī varēja tuvāk aplūkot dažādas tautastērpa sastāvdaļas un uzzināt par tā valkāšanas tradīcijām. Izrādās, ka tikt pie košā suitu sievu apģērba nemaz nav lēts prieks – tas var izmaksāt pat vairāk nekā pusotru tūkstoti eiro. Skolēnus ieinteresēja stāstījums par I. Kolmanes filmas “Ručs un Norie” uzņemšanu un praktiskā nodarbība, kurā zēni varēja izmēģināt pa suitu modei sasiet kakla lakatiņu, bet meitenes - lakatu ar “ragiem”.
Alsungā atrodas arī vairākas nozīmīgas kultūrvēsturiskas celtnes, viena no tām ir senā ordeņa pils, kura ir viena no retajām viduslaiku pilīm Latvijā, kas daļēji saglabājusies līdz mūsdienām savā vēsturiskajā veidolā. Skolēniem ļoti patika realitātē apskatīt to, ko viņi par piļu plānojumu un iekārtojumu bija mācījušies vēstures stundās, interesanti bija izbaudīt dažādus akustiskos efektus. Savukārt Svētā Miķeļa Romas katoļu baznīcā visiem pozitīvas emocijas izraisīja neliels ērģeļmūzikas koncerts Daces Nastevičas izpildījumā. Alsungas novadpētniecības muzejā skolēni daudz uzzināja par senajām kāzu tradīcijām: kam bija jābūt meitas pūrā, ko līgava un līgavainis viens otram dāvināja u.c. Noderīgi bija aplūkot dažādus senus priekšmetus un darbarīkus, kas kādreiz atradās katrā zemnieka mājā un bieži tiek pieminēti latviešu klasiskās literatūras darbos.
Skolēni, novērtējot ekskursiju uz Alsungu, atzina, ka tā bija interesanta, viņi varēja izmantot latviešu valodas un literatūras, vēstures, mājturības, mūzikas stundas iegūtās zināšanas un prasmes, kā arī uzzināt daudz ko jaunu.
Dzērves pamatskolas skolotāja Vita Valdmane